22.marts- pasaules ūdens diena.

22.marts- pasaules ūdens diena.

Ūdeni visiem!

22.marts – pasaules ūdens diena

Lai kas tu esi, lai kur tu atrodies, tev ir tiesības saņemt ūdeni.

 

22.marts- pasaules ūdens diena

Šogad, tāpat kā katru gadu, visā pasaulē 22. martā tiek atzīmēta Pasaules Ūdens diena. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā.

Ūdens ir ļoti svarīga ikviena cilvēka dzīves sastāvdaļa. Tam ir daudz lielāka nozīme kā slāpju dzesēšana vai veselības nodrošināšana, jo ūdens ir arī vitāli nozīmīgs darba vietu radīšanai un ekonomikas, sociālajai un cilvēku attīstībai.

2019.gada ūdens dienas tēma – Ūdeni ikvienam!

2019.gada Pasaules ūdens dienas tēma “Ūdeni ikvienam”, kas ir 2015. gadā ANO Ģenerālajā asamblejā pieņemtās rezolūcijas Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam  jeb Dienaskārtības 2030 aicinājums: katram ir jādod savs ieguldījums, lai attīstība būtu ilgtspējīga.

Saskaņā ar šo programmu ilgtspējīgas attīstības mērķis Nr.6 paredz līdz 2030.gadam nodrošināt nepārtrauktu ūdens pieejamības un ilgtspējības vadību. Tas nozīmē, ka neviens netiek atstāts bez ūdens!

Šodien miljardiem cilvēku joprojām nav nodrošināta droša ūdens pieejamība, kas nozīmētu “garantētu ūdens pakalpojumu”, ūdeni, kas ir pieejams katra cilvēka dzīves vietā un vienmēr, kad nepieciešams un ir brīvs no piesārņojuma. Miljardiem mājsaimniecību, skolu, darbavietu, fermu un rūpnīcu mūsdienās cīnās par izdzīvošanu un attīstību.

Tādas cilvēku grupas kā sievietes, bērni, bēgļi, iezemieši, cilvēki ar īpašām vajadzībām un daudzi citi bieži vien netiek ievēroti un daudzkārt tiek diskriminēti, tiklīdz cenšas panākt drošu piekļuvi ūdenim.

Ūdens, cilvēktiesības.

2010.gadā ANO pārveidoja “tiesības uz drošu un tīru dzeramo ūdeni un personīgo higiēnu, nosakot, ka tās ir būtiskas cilvēktiesības pilnvērtīgai dzīvei un visām cilvēktiesībām kopumā”.

Cilvēktiesības uz ūdeni ikvienam bez diskriminācijas nosaka pietiekamu, pieņemamu, fiziski pieejamu un lētu (tādu, kuru var atļauties) ūdens pieejamību personiskajām un mājsaimniecības vajadzībām, kas sevī iekļauj dzeramo ūdeni, ūdeni higiēnas vajadzībām, veļas mazgāšanai, ēdiena gatavošanai, tualetei.

Fakti un skaitļi ir šokējoši

2,1 miljards pasaules iedzīvotāju dzīvo bez ūdens mājokļos;

katram ceturtajam pamatskolas skolēnam nav nodrošināts ūdens, bērni izmanto neaizsargātus ūdens avotus vai cieš slāpes;

dienā vairāk kā 700 bērni vecumā līdz pieciem gadiem mirst no caurejas, ko izraisa nedrošs ūdens avots vai slikti sanitārie apstākļi;

80% pasaules iedzīvotāju, kuri izmanto nedrošus un neaizsargātus ūdens avotus, dzīvo ārpus pilsētām;

astoņās no desmit mājsaimniecībām, kurās nav ūdens, par ūdens iegūšanu ir atbildīgas sievietes un jaunas meitenes;

68,5 miljoniem cilvēku, kuri spiesti atstāt savas mājas, piekļuve dzeramajam ūdenim ir ļoti problemātiska;

apmēram 159 miljoni pasaules iedzīvotāju ūdeni dzeršanai iegūst no virsūdeņiem, tādiem kā dīķi un upes;

apmēram 4 miljardi cilvēku, kas sastāda gandrīz 2/3 no pasaules iedzīvotājiem, vismaz vienu mēnesi gadā izjūt lielu ūdens trūkumu;

līdz 2030.gadam 700 miljoniem iedzīvotāju nāksies sastapties ar ūdens trūkumu.

Mēs aicinām ne tikai ūdens dienā, bet katru rezi, kad lietojam ūdeni, aizdomāties un apzināties, ka ūdens ir resurss, kas var nebūt mūžīgs, ja mēs pret to neizturēsimies saudzīgi!