“Lai tīri ūdeņi tavā glāzē!’

“Lai tīri ūdeņi tavā glāzē!’

Decentralizētā kanalizācijas sistēma pati par sevi nav ne laba, ne slikta – tas ir viens no veidiem kā “administrēt” mājsaimniecības notekūdeņus. Šmuce sākas, ja sistēma nepareizi tiek apsaimniekota – izvesta retāk par noteikto termiņu, netiek tīrīti filtri, nosēdumi utt.

Visvairāk cietīs tie, kuri atrodas noplūdei vistuvāk – tu pats, tava ģimene un kaimiņi. Taču gruntsūdeņi var aiznest šmuci arī tālāk.

Ja vēlies pasargāt sevi un apkārtējos no indīgu vielu nejaušas uzņemšanas, tad pārliecinies, ka tava DKS ir pareizi apsaimniekota, laikā iztīrīta un apkopta. Drošības labad parunā ar saviem kaimiņiem!

Decentralizētā kanalizācijas sistēma prasa lielāku rūpību un cilvēka iesaisti, nekā automātiskā – centralizētā sistēma.

Valsts kontrole pēdējo gadu laikā konstatējusi, ka līdz pat 64% mājsaimniecību ar DKS notekūdeņus attīrīšanai nodod retāk nekā reizi gadā. Zināšanai – likums prasa to izdarīt vismaz reizi 12 mēnešos. Ja DKS veidojas noplūde, tā apdraud gruntsūdeņus, tavu un kaimiņu veselību.

Vai esi pārliecināts, ka tavā ūdens glāzē nav “šmuce”? Latvijā ir veikti vairāki pētījumi par ūdens kvalitāti un apkaimju piesārņojumu vietās, kur ir decentralizētās kanalizācijas sistēmas.

“Life GoodWater IP” komanda jau drīzumā dosies uz vairākām pilsētām, kurās ekoloģiskā situācija nav iepriecinoša. Uz kurām pilsētām mums vajadzētu doties?